Čím mazat řetěz lišty motorové pily?
Motorové a elektrické řetězové pily představují výborné pomůcky pro kácení a prosvětlování stromů na zahradě i na přípravu palivového dřeva. Vyžadují však správné zacházení a údržbu.
Tupé zuby poznáme vcelku jednoduše — pilu musíme do řezu velmi silně tlačit, přesto zůstává řezací výkon slabý. Od lišty většinou odletují jen drobné kousky dřevní hmoty. Ostrý řetěz naopak klade odpor menší, do dřeva se lehce zakusuje a odebírá velké množství materiálu. Motoru se v řezu sníží výkon jen nepatrně a lišta se mnohem méně zahřívá.
Motorovou pilu je nutné správně mazat – a to jak pilu s benzínovým motorem, tak elektrickou. Dvoutaktní motor potřebuje přidávat olej do benzínu, ale mazat je nutné také řetěz. Do benzínu přidávejte olej podle pokynů výrobce a nepodceňujte přitom jeho správné ředění. Hodně lidí přidává do benzínu olej tak nějak od oka, doporučujeme však využít mixovací odměrku nebo odměrný válec. V benzínu nesmí být oleje moc ani málo. Na www.olejemaziva.eu koupíte vhodný olej v praktické dávkovací láhvi bit.ly/Travoljedenlitr
Samostatnou kapitolou při použití řetězových pil jsou biologicky odbouratelné oleje, které bývají běžně dostupné u každého prodejce. U těžařů, kteří pracují v lese každý den, jsou biooleje nezbytností — neznečišťují totiž podzemní vody.
Avšak pro uživatele, kteří řežou dříví jen občas, nejsou vhodné, protože při nečinnosti pily olej rosolovatí a tuhne. Po delším odstavení pak po startu nadělá ruiny z olejového čerpadla, neboť je zničí. Proto je před delším odstavením nutné olej z nádržky vypustit zpět do láhve a použít motorový olej, například bit.ly/olejM6AD Pilu po nastartování několikrát protočíme, aby se olej dostal do kanálků a čerpadla. Tím je nebezpečí zažehnáno.
Stejným způsobem také vždy postupujeme předtím, než pilu odstavíme před zimou, pokud ji v té době nebudeme používat.