VÁNOČNÍ DOVOLENÁ

Vážení zákazníci,

ve dnech 22. 12. 2022 až 2. 1. 2023 máme zavřeno. Objednávky přijaté v tomto termínu budou vyřízeny po Novém roce.

Těšíme se na vás v roce 2023
Tým Olejemaziva


Jak dokonale vyčistit čelní sklo

Dokonale čisté čelní sklo je jednou z těch příjemných věcí, které ovšem moc často nezažijete, pokud se u vás o čištění čelního skla starají jen stěrače a výjimečně zevnitř modrý hadr na sklo. Jde ho přitom vyčistit poměrně snadno a velmi účinně, jak ukazuje návod kolegů z amerického Autoblogu, který vám přiblížíme.

Pokud čistíte jen sklo, následující poznámky si nemusíte všímat, pokud ale čistíte celé auto, sklo dělejte vždy jako poslední - pokud s ním začnete, později ho znovu zašpiníte od přípravků na čistění a leštění karoserie. Další nezbytností pro začátek jsou buď dobře umyté ruce, anebo práce v rukavicích, abyste minimalizovali riziko otisků prstů a šmouh na skle. Ty může vytvořit i znečištění utěrky, kterou při práci budete používat.

Důležité je také pracovat na chladném skle, protože tak se z něj budou odpařovat čističe mnohem pomaleji a budete mít na práci více času. To znamená, že je vhodné pracovat někde ve stínu - ideálně v garáži, ale i ráno nebo v podvečer ve stínu domu to půjde dobře, pokud garáž nemáte.

Čistit sklo začnete vždy zvenčí - nejlepší je použít mix 50 % isopropylalkoholu a 50 % vody, i kvalitní čistič skel z obchodu ale udělá svou práci.sklo vám krásně vyleští sprej z řady Orlen - https://bit.ly/4boSjfk .Štědře ho nastříkejte na sklo a nejprve ho starým ručníkem či jiným hadrem na vyhození vyčistěte od hrubých nečistot, jako jsou např. zbytky hmyzu. Pracujte vždy na půlce skla, aby vám na druhé straně čistič nezaschl. Je vhodné sklo čistit jedním směrem, tedy zespoda nahoru a setrvat u něj po celé jeho šířce - později to přijde vhod při čištění vnitřní strany.

Po tomto očištění skla přichází na řadu dekontaminační hmota, které se i v českých obchodech říká spíše „clay bar”. Stejně jako při mytí laku auta, i zde je potřeba nějaké lubrikace. Stačí voda, nebo můžete znovu použít čistič skel. Poté okno opět utřete starým ručníkem či podobným hadrem. A pak ho finálně vyčistěte utěrkou z mikrovlákna, abyste odstranili i poslední zbytky čističe či vody. To je ale jen vnějšek, u většiny aut lépe udržovaná část.

O vnitřní stranu se mnoho lidí vůbec nestará a že by něco podobného mohli udělat, zjistí až při ranní či večerní jízdě proti ostrému slunci, která je v létě dost typická a udělá z jinak čirého skla skoro neprůhlednou, bílou stěnu. Na vnitřku sice nenajdete zbytky hmyzu a ani tolik prachu, ale spíš mastnotu a podobné nečistoty, o které se postarají už výpary z plastů palubní desky. Pokud už někomu začne taková „mlha” vadit, sklo nanejvýš otře hadrem, při první příležitosti ale pozná, ze je stejně plné šmouh.

Jeho perfektivní vyčištění je přitom jednoduché. Na tvrdou houbičku nastříkejte čistič a pořádně sklo umyjte. Je vhodné postupovat po čtvrtinách skla, opět aby čistič na skle nezaschnul, a po vyčištění každé čtvrtiny ji utřete znovu starým hadrem. Pokud na skle budou zůstávat jasně viditelné nečistoty, postup opakujte, nezapomeňte ale čistit pohyby opačnými, než jste čistili vnější stranu. To proto, abyste mohli snadno určit, na které straně skla je případná šmouha.

Následně stačí sklo „přeleštit” utěrkou z mikrovlákna a pro kontrolu práce si ve tmě s pomocí baterky nebo podobného zdroje světla (mobil s LED jinak sloužící jako blesk fotoaparátu postačí) prohlédnout celé sklo, jestli šmouhy zmizely opravdu ze všech koutů. Pokud ano, gratulujeme. Pokud ne, je lepší na to přijít hned, než později při jízdě a dílo dotáhnout k dokonalosti.

Vrátit se zpět